Witaj Czarku, ostatnio przekroczyłeś próg 1000 aktywnych subskrypcji, zatem zgodnie z obietnicą zobaczymy Cię biegającego na mapie League of Legends. Kiedy planujesz pokazać swoje umięjętności w “Ligę Legend”?

Kłaniam się! Niestety (śmiech) nie przewidziałem takiej promocji na Twitchu :). Obecnie mam bardzo dużo na głowie, więc zobaczę Summoner’s Rift w 2-3 tygodniu grudnia.

Odwiedziłeś w zeszłym miesiącu Warsaw Games Week na stoisku Gwinta. Jak podobała Ci się sama impreza?

Impreza było bardzo dobrze zorganizowana. Ostatnio odwiedzam coraz więcej takich miejsc i większość z nich ma słabo zaplanowaną powierzchnię, czasami na 40^2 mamy 3 wystawców a innym razem mamy halę wielkości płyty stadionu piłkarskiego i 3 małe stoiska… Warsaw Games Week widać odrobiło lekcje perfekcyjnie!

Właśnie, a jak sama karcianka od CD Projekt, posiada potencjał?

W pytaniu powyżej brakuje mi wyrażenia „jak duży” – posiada potencjał. Gwint jest zupełnie inną grą karcianą niż większość, która ostatnio powstała. Potencjał gry jest bardzo duży, zobaczymy jak zostanie wykorzystany ;).

DreamHack, PGL, Blizzard. Twój stream stał się niezwykle popularny, jeśli chodzi o komentowanie najważniejszych imprez Hearthstone, sam widać, że czujesz się w tym niezwykle swobodny i przychodzi Ci to niezwykle łatwo. Opowiesz o tym dlaczego postanowiłeś komentować mecze karcianek i czy wiążesz z tym przyszłość, nie tylko jeśli chodzi o streamowanie? Może zobaczymy Cię za “ladą” w studiu komentatorskim na jakiejś imprezie niebawem?

Moja przygoda z komentowaniem Hearthstone rozpoczęła się od komentowania kilku turniejów dla ESL pod koniec roku 2014. Później pojawiło się kilka dodatkowych eventów i cocastów większych imprez. Przełomem w komentowaniu było uzyskanie wyłączności na pokazywanie DreamHack. Po kilku castach otrzymałem pozwolenie również od PGL, a od końcówki tego roku komentuje wszystkie turnieje Blizzarda ;).

Komentowanie daje mi tyle samo frajdy co granie. Niesamowicie motywujące jest kiedy największe firmy dostrzegają twoją pracę i po streamie dostajesz wiadomość : „the stream was brilliant, keep up the good”. Staram się oglądać moje casty później i stawiać się w roli widza, jednak najważniejszy jest feedback od oglądających – to dla nich są te transmisje.

“Czy zobaczymy Ciebie za ladą” – (śmiech) tak już 24-26 listopada poprowadzę ze studia transmisję z turnieju Hearthstone DreamHack Winter 2016

Statystyki streamowania blackfireice w ostatnich miesiącach

Twój kanał niezwykle się rozrósł w przeciągu roku, obecnie śmiało można powiedzieć, że jesteś jednym z najbardziej popularnych streamerów w kraju. Średnia publika na Twoich transmisjach oscyluje w granicach trzech tysięcy online. Przepis na sukces?

Uważam, że ogólny przepis nie istnieje. Jest jedna podstawowa zasada, nie powinniśmy udawać kogoś kim nie jesteśmy. Nawet jeżeli będzie nam się to udawało przez pewien czas, to prędzej czy później nadejdzie dzień w którym się zapomnimy. Kolejna rada to świadomość po co stremujemy i tutaj każda osoba powinna odpowiedzieć sobie na to pytanie indywidualnie. Nie będę tutaj mówić, że potrzebny jest odpowiedni mikrofon, kamera i komputer, bo wydaje mi się to oczywiste:) Wypadało by jeszcze tutaj zacytować Morfeusza : „istnieje różnica między znajomością drogi a podążaniem nią”.

Nie prowadzisz kanału YouTube, nie posiadasz Snapchata, Instagrama – co wydaje się być normą wśród środowisku streamerskim. Spowodowane jest to brakiem czasu czy po prostu jest to już Twój styl, który chcesz zachować?

Praktycznie każdy ze „środowiska” powtarza mi, że muszę założyć profile na tych portalach. Z jednej strony brak czasu na prowadzenie tych portali, a z drugiej świadomość tego, że mój odbiorca uruchamia YouTube – jest Black, Snapa – Black, Instagram – Black. Ja osobiście czuł bym się raczej przytłoczony tymi informacjami niż jakoś wyjątkowo szczęśliwy.

Rozumiem Twój tok myślenia – otwierasz lodówkę a tam Black, chociaż niektórzy tak mają (śmiech). Mimo wszystko nie uważasz, że większa aktywność w Social Media, mogłaby Ci przynieść popularność na miarę takiej marki jak np. Izak?

Myślę że popularności nie przynoszą Social Media, według mnie są dobrym uzupełnieniem przy prowadzeniu streama. dla mnie osobiście są mniej ważnie niż sama transmisja na żywo.

Jakie nowości planujesz związane z kanałem, które będą mogli zobaczyć fani już niebawem?

Czas pokaże : )

Próbujesz oprócz regularnych streamów i komentowania także swoich sił jako uczestnik w turniejach. Czysto dla zabawy czy może w przyszłości skupisz się na tym, by zawojować europejskie turnieje?

Ostatnio jestem coraz częściej zapraszany na turnieje. Bawię się przy nich znakomicie! Niestety natłok obowiązków powoduje, że nie mogę poświęcić się w pełni uczestniczeniu w turniejach. Staram się brać w nich udział, żeby nie wypaść z formy ;).

Czyli w przyszłym roku Blizzcon? To jedno z Twoich esportowych marzeń? Czy masz może jakieś inne?

Wydaje mi się Blizzcon dla każdego gracza jest spełnieniem marzeń, największy turniej w kalendarzu Hearthstone. Dla mnie jest już raczej za późno na takie wydarzenie, nie jestem w stanie w moim wieku poświęcić w pełni każdego dnia na walkę o rangę, nie zmienia to jednak faktu że praktycznie każdą wolną chwilę poświęcam grze i zawsze staram się osiągnąć najlepszy wynik.

Jakiej wpadki podczas streamu nie zapomnisz?

Przez 2,5 roku stremowania nie było żadnej wpadki. Ale z ciekawszych sytuacji … hmm… w starym mieszkaniu pralka podczas wirowania lubiła zwiedzać mieszkanie podczas transmisji 😉

Polska scena Hearthstone – w jakim obecnie jest stanie? Rozrasta sie, idzie w dobrym kierunku?

Polska scena idzie w bardzo dobrym kierunku. Coraz więcej osób pojawia się na międzynarodowych turniejach, osiągamy coraz lepsze rezultaty więc sukces jest tylko kwestią czasu! Podczas rozmawiania z organizatorami największych wydarzeń bardzo często kojarzą już graczy z naszego kraju. To dobry sygnał i mam nadzieję, że jako kraj będziemy coraz bardziej widoczni na mapie Hearthstone.

Największe bolączki karcianki od Blizzarda to… 

Hearthstone sam w sobie nie posiada żadnych większych bolączek. Z mojego punktu widzenia gra która stała się grą e-sportową powinna zrobić większy ukłon właśnie w tym kierunku. Bardzo możliwe że pewnego rodzaju zmiany zobaczymy już na początku 2017 roku.

Jakie trzy rady dałbyś początkującemu graczowi Hearthstone, który pyta jak najlepiej zacząć?

1) Pamiętać po co gramy w gry (mam wrażenie że wiele osób dziś o tym zapomina).

2) Awansować każdą klasę na 10 poziom i ulubioną na 20.

3) Pokonać wszystkie boty na poziomie podstawowym i eksperckim.

4) Dobrze się bawić!

Streamowanie nie jest Twoim jedynym zajęciem, pracujesz jako trener Metody Elementów Skończonych. Czy wyobrażasz sobie taki dzień, kiedy rzeczy związane z e-sportem będą jedynym źródłem dochodu dla Ciebie?

Tak wyobrażałem sobie taki dzień. Czasami grając w Hearthstone musimy postawić całą rozgrywkę na jedną kartę (jedno zagranie) wydaje mi się, że w moim życiu jest już trochę za późno na taki ruch. Może gdybym miał 19 lat i był bym zaraz po szkole średniej zapewne zrobił bym to bez zawahania – dziś inaczej patrzę już na życie:) Ale kto wie może pewnego pięknego dnia pojawi się jakiś bajeczny kontrakt.

Jak Black spędza czas, kiedy nie ma go na Twitchu?

Zazwyczaj pracuję (śmiech).

Kapelusz. To zdecydowanie Twój rekwizyt, którego nie odstępujesz na krok. Czytelnicy z pewnością będą ciekawi jaka kryje się za nim historia, a może zwykły przypadek. Opowiesz?

Jakieś 2 lata temu Marta dostała 2 kapelusze. Ja stwierdziłem że w formie żartu założę jeden na transmisję. Tak się spodobał widzom że następnego dnia nie było mowy żebym stremował bez niego. Został i stał się częścią streamu 🙂

Jako nieliczny streamer na Twitchu „trzymasz” swoją publikę, a mianowicie czat w pełnych ryzach. Zero hejtu, zero nie pytań o tematy, które są dość nie eleganckie lub takie na które nie chcesz odpowiadać. Po tak długim czasie streamowania musisz jeszcze interweniować? Dużą pomocą są Twoi moderatorzy?

Teraz już nawet nie chodzi o moderatorów, to sami widzowie oczekują takiego zachowaniu czatu. Od zawsze chciałem żeby czat był miejscem gdzie ludzie mogą porozmawiać, wymienić się doświadczeniami, ale z drugiej strony dbamy o to aby omijać tematy które potrafią dzielić ludzi. Stream ma być odskocznią od wszystkich problemów-czymś pozytywnym : )

To chyba tyle. Dziękujemy za poświęcony czas i trzymamy kciuki za dalszy rozwój Twojej działalności na Twitchu i nie tylko! Jeśli masz ochotę kogoś pozdrowić to śmiało!

Klasycznie wszystkim widzom życzę wszystkiego dobrego z całego serca!

Sprawdź profil blackfireice na portalu STREAMERZY.pl!

Komentarze:

  1. Mega pozytywny wywiad 🙂 Czarek mam nadzieję że w przyszłym roku będziemy Tobie kibicować na Blizzconie czego Ci z całego serca życzę 🙂 Pozdrawiam 🙂

  2. oglądam blacka od dobrych 5 miesięcy i prawie codziennie siadam do jego streamów z ogromną przyjemnością 😀
    on po prostu ma to ”coś” w sobie co przyciąga tak wiele osób na swój kanał

Skomentuj, nie wstydź się, nie musisz się rejestrować! :)

* Pola obowiązkowe.
** Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderacji.