Jak zostać streamerem? Poradnik dla początkujących

Wyobraź sobie, że jesteś z przyjaciółmi, a dyskusja schodzi na temat gier. Starasz się, jak możesz, żeby opisać tę grę, w którą grałeś wczoraj wieczorem, ale nie możesz tego do końca zrobić samymi słowami. Żałujesz, że nie pokażesz im tej gry, że nie mogą zobaczyć, jak wysyłasz tego demonicznego bossa z powrotem do piekła. Wówczas wszyscy wiwatowalibyście, cieszyli się i naprawdę CZULI niesamowitość tej gry! Zgadnij co, dzięki różnorodnym platformom streamingowym, teraz możesz to zrobić, ale… tak właściwie, to jak zostać streamerem?

Kto może zostać streamerem?

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta: prawie każdy. Możesz zacząć streamować nawet w wieku poniżej osiemnastu lat, ale w tym przypadku pamiętaj, aby uzyskać zgodę rodzica lub opiekuna przed naciśnięciem przycisku “ROZPOCZNIJ TRANSMISJĘ”.

Na jakiej platformie powinienem zacząć streamować?

To ważny element tego, jak zostać streamerem. Twitch, YouTube Gaming, Caffeine.TV, Facebook Gaming – wszystkie te platformy streamingowe mają swoje zalety i wady, a wybór jednego z nich będzie zależał od Twojego ostatecznego celu.

Twitch

Twitch jest zdecydowanie najbardziej rozpoznawalną i największą platformą, chociaż nie będziesz w stanie streamować w 1080p w 60 FPS-ach, dopóki nie uzyskasz statusu Towarzysza Twitcha.

Facebook Gaming

Facebook Gaming szybko się rozwija od momentu zamknięcia platformy Microsoft Mixer. Konfiguracja jest prosta, ale możesz zmagać się nieco z edytowaniem Twoich klipów i niską jakością streamów, jeśli odpuścisz sobie program Level Up Facebooka.

YouTube Gaming

YouTube Gaming zapewnia streaming w 1080p dla każdego, ale jego wadą jest nieuporządkowane zarządzanie treścią na YouTube, ponieważ live streamy są mieszane z nagranymi klipami, co może stanowić pewne wyzwanie.

Caffeine.TV

Caffeine.TV jest najmniejsze z tych czterech, co oznacza mniejszą liczbę widzów, ale z drugiej strony łatwiej jest tam zostać odkrytym.

Wszystkie z powyższych platform streamingowych mają różne programy monetyzacji i oferują streamerom różne metody na zarabianie pieniędzy ze swoich treści, więc upewnij się, że się z nimi zapoznasz. Na początku może się wydawać, że nie jest to dla ciebie tak istotne, jako że nie koliduje to z tym, jak zostać streamerem, jednak w miarę, jak zaczniesz się rozwijać, stanie się to ważnym czynnikiem. Więcej informacji na temat zarobków na Twitch można znaleźć w naszym przewodniku:

Łatwo zacząć, trudno opanować – jak zarobić na Twitchu?

Co streamować?

Chociaż live streaming jest zwykle kojarzony z grami, prawda jest taka, że nie ma ograniczeń dotyczących tego, co można streamować (o ile nie narusza to regulaminu danej platformy). W rzeczywistości jedną z największych kategorii na Twitchu są “Rozmowy” (Just Chatting), gdzie streamerzy mogą dosłownie rozmawiać ze swoimi widzami.

Więc, czy szalejesz na punkcie zabawy w impostora w Among Us, czy też wolisz pokazać ludziom, jak budować szafkę kuchenną od zera, dla Twojego streama zawsze znajdzie się miejsce.

Jakiego sprzętu potrzebuję do streamowania?

Niezależnie od tego, czy chcesz wiedzieć, jak stać się streamerem gier, czy jak streamować dowolną inną treść, Twoją pierwszą myślą może być, że potrzebujesz PC-ta. Rzeczywistość jest jednak taka, że całkowicie możliwe jest streamowanie na Macu, Xboxie, PlayStation, a nawet telefonie komórkowym. Wybór należy do ciebie! Tylko jeśli chcesz, aby twój kanał był atrakcyjny do oglądania, pamiętaj, aby mieć przynajmniej przyzwoity mikrofon i dobrej jakości kamerę.

Jak rozwinąć mój kanał streamingowy?

Rozbudowa bazy widzów może nie być łatwym zadaniem. Są pewne podstawowe czynności, które bezwzględnie powinieneś rozważyć:

  • Spersonalizuj swój kanał — nie ma nic bardziej rozczarowującego dla widzów niż informacje o kanale, w których nic nie ma. Twój kanał powinien odzwierciedlać to, kim jesteś jako twórca i jakie treści chcesz pokazać, więc uczyń go rozpoznawalnym! Dostarczaj widzom informacji o sobie, korzystaj z paneli przyciągających wzrok i nakładek, informuj odwiedzających o tym, kiedy streamujesz, w jaki sposób mogą Cię wspierać i w jakich mediach społecznościowych mogą Cię obserwować.
  • Zaplanuj swoje streamy — spójność odgrywa ważną rolę w tworzeniu społeczności Twojego streama. Nawet, jeśli streamujesz raz na kilka dni, spróbuj znaleźć godziny, które będą najlepsze dla Ciebie i Twoich obserwujących i trzymaj się ich. Dzięki temu każdy, kto lubi Twój stream, będzie wiedział, kiedy może oczekiwać, że będziesz online i zmotywuje go to to wrócenia, kiedy następnym razem będziesz nadawać na żywo.
  • Powiadom Twoją widownię przed rozpoczęciem streamowania— wydaje się to oczywiste, ale często łatwo jest o tym zapomnieć. Chociaż wiele platform automatycznie wysyła powiadomienia o Twoim streamie, dostępne są dodatkowe narzędzia i boty, które ułatwiają wysyłanie ich do Twoich widzów. Pamiętaj, aby poinformować innych, że streamujesz, również w mediach społecznościowych!
  • Pomyśl o ogólnej idei dla swojego kanału — poświęć minutę, aby zastanowić się, co chcesz pokazać innym. Czy jesteś w czymś naprawdę dobry i chciałbyś pokazać swoje umiejętności, czy wolisz rozbawiać wszystkich i śmiać się z nimi z tego, jak beznadziejny jesteś w League of Legends? Może jesteś naprawdę społeczną osobą i zdecydujesz się na nawiązywanie bliskich relacji z publicznością? Niezależnie od kierunku, w który zdecydujesz się pójść, pamiętaj, że najważniejszą rzeczą jest zadbanie, aby kanał pozostał autentyczny i zabawny, nie tylko dla widzów, ale także, co najważniejsze, dla siebie samego.

Jaka jest ogólna etykieta streamowania?

Chociaż wszyscy uwielbiają patrzeć, jak liczba widzów kanału rośnie, pamiętaj, że streamowanie nie dotyczy tylko liczb. Ważnym aspektem tego, jak osiągnąć sukces jako streamer, jest budowanie silnych społeczności, w których wzajemny szacunek opłaca się na dłuższą metę znacznie bardziej niż niż tanie chwyty, których celem jest chwilowe ożywienie Twojego kanału. W końcu nikt nie chce pracować z dupkiem! Oto kilka rzeczy, których należy unikać:

  • Nie zmuszaj się do nawiązywania kontaktów – buduj prawdziwe i naturalne relacje z innymi streamerami tylko dlatego, że masz ochotę to zrobić. Zawieraj przyjaźnie, a wzajemne wsparcie w końcu się pojawi.
  • Nie kradnij czyjejś pracy – podczas gdy nie ma nic złego w poszukiwaniu inspiracji na kanałach innych streamerów, nie kopiuj wprost ich stylu i sposobu bycia. Twój kanał powinien odzwierciedlać Twoją indywidualność i osobowość – rzeczy, które odróżniają Cię od reszty. Indywidualności i autentyczności nie da się udawać.
  • Szanuj kanały innych streamerów — nie włócz się po popularnych streamach, spamując na czacie zaproszenia do Twojego streama.

Czy to już wszystko na temat tego, jak zostać streamerem?

Absolutnie nie! Streamowanie to długoterminowa przygoda. Bez względu na to, czy zamierzasz streamować dla bliskich znajomych, czy wiesz, że chcesz zostać supergwiazdą wśród streamerów na Twitchu, spróbuj uczyć się na każdym kroku. Znajdziesz dookoła mnóstwo świetnych poradników o streamowaniu! Zapoznaj się z artykułami z naszej bazy wiedzy dla odniesienia:

  • Od pucybuta do milionera: historia Ninji i jak możesz podążać za jego ścieżką na szczyt
  • Łatwo zacząć, trudno opanować – jak zarobić na Twitchu?
  • Jak steamerzy powinni współpracować z markami?
  • Jak przyciągnąć widzów i sprawić, by Twój stream się wyróżniał?
  • Przeczytaj to, zanim zaczniesz pracować ze streamerami
  • Streaming: 10 porad na początek

Cokolwiek zrobisz, cokolwiek jest głównym tematem lub pomysłem, który masz na swój kanał, najważniejsze jest to, że streamowanie to niesamowity sposób na wyrażanie siebie, więc ciesz się każdą sekundą!

ZDOBĄDŹ NAJLEPSZYCH SPONSORÓW I ROZWIJAJ SWÓJ KANAŁ!

Nie masz pomysłu na kolejny stream?

Wejdź na generator pomysłów i zaskocz swoich fanów!

Generator pomysłów