Co mogę ustawić na swój avatar, a co nie?

Pomyśl o swoich ulubionych streamerach – czy jesteś w stanie z pamięci opisać ich avatary lub przynajmniej rozpoznać na pierwszy rzut oka, do kogo należą dane zdjęcia profilowe? Jeśli odpowiedź na to pytanie brzmi „tak”, to najlepszy dowód na to, że mają one spore znaczenie i warto przykładać do nich wagę. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze streamowaniem, być może zastanawiasz się, jak zrobić avatar na YouTube lub Twitchu i co może się na nim znaleźć, a co jest niedopuszczalne. Zobacz nasz poradnik i ustaw swój wymarzony avatar!

Właściwy dobór avatara to podstawa

Avatar to element bardzo niewielki, a wbrew pozorom ważny. Widzowie będą Cię z nim kojarzyć, więc musi on dobrze reprezentować Ciebie i Twoją markę. Można wyróżnić dwa popularne, podstawowe typy avatarów, czy to na Twitchu, czy innych platformach streamingowych.

Pierwszy z nich to zdjęcie samego streamera. Zazwyczaj, z uwagi na fakt, że obrazki te są bardzo małe, przedstawiają jedynie twarz danego twórcy. Oddalone zdjęcie, zawierające wiele detali, może być bowiem nieczytelne i trudne do zapamiętania.

Druga opcja to grafika z logo kanału. Możesz stworzyć ją samodzielnie lub zlecić to profesjonalnemu grafikowi. Z reguły składa się ona tylko z dwóch elementów: jednokolorowego tła i nazwy kanału. Zadbaj o to, aby ich kolory się ze sobą nie „gryzły”.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, aby któraś opcja była mniej lub bardziej profesjonalna czy lepsza od drugiej. Nawet wśród popularnych streamerów występuje spora różnorodność – część z nich używa zdjęć, część logo. Nie da się jednak ukryć, że stworzenie estetycznego logo jest zwykle tańsze i prostsze niż zrobienie wysokiej jakości zdjęcia.

Avatar IzakOOO w formie zdjęciaAvatar Mandzio w formie logo

Avatar na Twitch – wymiary

Minimalna wielkość avatara na Twitchu to 200 x 200 pikseli, a maksymalna – 256 x 256 pikseli. Żeby uzyskać avatara o optymalnej ostrości, który będzie dobrze wyglądał na każdym urządzeniu, najlepiej nie zadowalać się tutaj wymiarami minimalnymi, a postawić na te maksymalne.

Plik pod avatar nie może ważyć więcej niż 10 MB, a dopuszczalne formaty to JPG, PNG oraz GIF. Możesz oczywiście wykorzystać plik o większych wymiarach, ale zostanie on automatycznie przeskalowany do 256 x 256 pikseli, więc może się to po prostu mijać z celem.

Chociaż Twitch przyjmuje jako avatary obrazki kwadratowe, to w praktyce wyświetlane są one w formie koła. Weź to pod uwagę podczas projektowania avatara, tak, aby wszystkie jego najważniejsze elementy zmieściły się w okręgu. Podczas ustawiania avatara będziesz mieć opcję przybliżania i oddalania obrazka, aby zdecydować, jaka jego część ma być widoczna. Skorzystaj z niej, jeśli jest taka potrzeba.

Czego nie wolno?

Podobnie, jak w innych miejscach na Twitchu (w banerze, panelach pod kanałem), w avatarze nie mogą znajdować się elementy nieodpowiednie, a więc nagość, treści dla dorosłych czy przemoc. Co bardzo ważne, musisz posiadać prawo do wykorzystania danego obrazka czy zdjęcia jako Twój avatar. W przeciwnym wypadku prawowity właściciel praw własności intelektualnej może zgłosić Twitchowi ich naruszenie, a Ciebie spotkają przykre konsekwencje.

Jak ustawić avatar na Twitchu?

Kiedy już stworzysz logo lub wybierzesz fajne zdjęcie na avatar na Twitchu, jego ustawienie to kwestia maksymalnie kilku minut. Możesz to zrobić za pośrednictwem przeglądarki mobilnej lub aplikacji. W tym pierwszym przypadku najpierw musisz wejść na Twitcha i zalogować się na swoje konto.

Następnie kliknij na ikonkę avatara w prawym górnym rogu ekranu (w przypadku, gdy jeszcze żaden nie został ustawiony, będzie to avatar domyślny), a następnie w jego nieco większą wersję, która pojawi się poniżej. Naciśnij na przycisk „Dodaj obraz profilowy” i wybierz ze swojego komputera przygotowane wcześniej zdjęcie lub logo.

Jak ustawić avatar na Twitchu

Przesuwaj swój avatar i zmniejszaj go lub zwiększaj, aż w wyświetlonym na ekranie kółku znajdzie się jego całość bądź ta część, która chcesz, aby była widoczna. Kiedy już wszystko będzie wyglądać idealnie, kliknij „Zapisz” i ciesz się swoim nowym avatarem. W razie potrzeby możesz w tym miejscu usunąć obecny avatar, naciskając na ikonkę kosza lub dopasować jego rozmiar bądź wgrać nowy, klikając na „Zaktualizuj zdjęcie profilowe”.

Jeśli chcesz zmienić lub ustawić avatar poprzez aplikację mobilną, wygląda to podobnie. Otwórz ją i zaloguj się na swoje konto. Następnie naciśnij na aktualny avatar w lewym górnym rogu, ponownie na avatar, potem na przycisk „Edytuj profil”, po czym jeszcze raz na obecne zdjęcie profilowe. Pojawi się opcja zrobienia nowego zdjęcia bądź wybrania jakiegoś z plików zapisanych w pamięci smartfona.

Co można ustawić jako avatar na YouTube?

Optymalny rozmiar avatara na YouTube to 800 x 800 pikseli, minimalny zaś wynosi 98 x 98 pikseli. Google dopuszcza następujące formaty plików: JPG, PNG, BMP oraz GIF. Pliki GIF nie mogą jednak być animowane. Co więcej, avatar powinien ważyć nie więcej niż 4 MB. Podobnie, jak Twitch, YouTube przycina kwadratowe obrazy do formy koła, co trzeba mieć na uwadze podczas tworzenia avatara.

Obrazki profilowe na YouTube muszą być zgodne z Wytycznymi dla społeczności. Oznacza to, że między innymi nie mogą zawierać nagości, elementów drastycznych czy przemocy. Tutaj również bardzo istotne jest posiadanie praw do wykorzystywania danego obrazka. Nie jest tajemnicą, że YouTube podchodzi bardzo surowo do kwestii praw własności intelektualnej, więc nie warto w tym zakresie ryzykować.

Jak zrobić avatar na YouTube?

Odpowiedź na pytanie, jak zrobić avatar na YouTube, będzie brzmiała nieco inaczej w zależności od tego, czy chcesz go ustawić na komputerze, czy poprzez aplikację mobilną. Na komputerze musisz najpierw wejść na YouTube i się zalogować, po czym nacisnąć na swój aktualny avatar w prawym górnym rogu portalu i wybrać z listy rozwijanej YouTube Studio.

Po lewej stronie witryny zobaczysz listę zakładek – kliknij na „Dostosowywanie”. Następnie naciśnij na przycisk „Prześlij” w sekcji dotyczącej zdjęcia profilowego i znajdź odpowiedni plik na swoim komputerze. Dostosuj jego rozmiar i zapisz zmiany przyciskiem „Gotowe”. Ostatni krok to przyciśnięcie „Opublikuj” w prawym górnym rogu. Bez tego avatar nie zostanie zmieniony.

Jak zrobić avatar na YouTube

W aplikacji mobilnej cały ten proces jest jeszcze prostszy. Po prostu otwórz YouTube i się zaloguj, po czym stuknij w Twoje obecne zdjęcie profilowe i wybierz z listy „Twój kanał”. Naciśnij na „Edytuj kanał”, a potem na aktualnego avatara. Wyświetli się możliwość zrobienia nowego zdjęcia lub wybrania spośród zapisanych plików. Znajdź swój avatar w galerii, dostosuj jego wielkość i potwierdź decyzję przyciskiem „Zapisz” w prawym górnym rogu.

Tak naprawdę ustawienie avatara to żadna sztuka – znacznie trudniejsze jest stworzenie go tak, aby był atrakcyjny wizualnie, dobrze pasował do Ciebie i Twojego kanału oraz przyciągał wzrok. Koniecznie pamiętaj o tym, aby spełniał on wszystkie wymagania danej platformy streamingowej, w tym również te dotyczące praw własności intelektualnej!

ZDOBĄDŹ NAJLEPSZYCH SPONSORÓW I ROZWIJAJ SWÓJ KANAŁ!

Nie masz pomysłu na kolejny stream?

Wejdź na generator pomysłów i zaskocz swoich fanów!

Generator pomysłów