Jak ustawić punkty i nagrody na Twitchu?

Twitch jest ciągle rozwijany, szczególnie pod kątem zwiększenia możliwości interakcji streamerów z widzami, a także budowania pomiędzy nimi więzi. Samo nadawanie i oglądanie transmisji to zaledwie czubek góry lodowej tego, co ta platforma oferuje. Bardzo ciekawą opcją jest chociażby zbieranie przez widzów punktów kanału i wymienianie ich później na specjalne nagrody. Sprawdź, jak ustawić punkty na Twitchu i dodaj je do swojego kanału już dziś!

Nagrody i punkty na Twitchu – do czego służą?

Punkty mogą zbierać widzowie każdego kanału, który włączy taką opcję w ustawieniach, aczkolwiek jest ona dostępna dla Partnerów i Towarzyszy Twitcha. Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju wirtualna waluta dla fanów danego twórcy. Po uzyskaniu pewnej liczby punktów można wymienić je na specjalne nagrody.

Punkty są przyznawane za bardzo różnorodne działania. Niektóre czynności pozwalają na otrzymanie punktów tylko raz, inne zaś można wykonywać wielokrotnie. Widzowie są nagradzani między innymi za zaobserwowanie kanału, oglądanie streama, dołączenie do raidu czy kliknięcie w powiadomienie, które wyświetla się co jakiś czas w trakcie transmisji. Każdy widz może na bieżąco sprawdzać, ile ma punktów kanału, rzucając okiem na ich licznik, który znajduje się na dole okna czatu.

Nagrody na Twitchu (a także liczba punktów, które trzeba mieć, aby móc z nich skorzystać) są w pełni zależne od twórcy. Streamer może ustawić którąś z predefiniowanych nagród, ale ma też możliwość wymyślenia czegoś zupełnie innego, na przykład bardziej związanego z tematyką jego kanału. Przykładowo, w przypadku streamerów gamingowych dobrą nagrodą może być przywilej zadecydowania, w jaką grę zagra dany twórca podczas transmisji.

Przykładowe nagrody na Twitchu

System punktowy, zwłaszcza jeśli idzie w parze z przemyślanymi, atrakcyjnymi nagrodami, może pozytywnie wpłynąć na poziom zaangażowania widzów. Będą oni chętniej aktywnie oglądali streamy i wykonywali pewne działania (m.in. brali udział w raidach), aby ostatecznie móc dzięki temu odebrać interesującą ich nagrodę.

Włączanie i dostosowywanie wyglądu punktów na Twitchu – poradnik krok po kroku

Punkty kanału są domyślnie włączone dla wszystkich Partnerów i Towarzyszy Twitcha. Jednak, jeśli chcesz, aby przynosiły najlepsze możliwe efekty, warto poświęcić trochę czasu na skonfigurowanie systemu nagród i dopasowanie ich do Twojego kanału.

Opcję włączenia i wyłączenia punktów znajdziesz w panelu twórcy. Po przejściu do niego rozwiń zakładkę „Społeczność” po lewej stronie ekranu, po czym wejdź w kategorię „Punkty kanału”. Poza suwakiem do uruchamiania nagród na swoim kanale znajdziesz tam też między innymi możliwość dostosowywania sposobu, w jaki punkty będą wyświetlane.

Kliknij w przycisk „Edytuj”, a następnie wprowadź w odpowiednie pole nazwę punktów (warto, aby nawiązywała do Twojej postaci lub jakiegoś motywu, który przewija się często na Twoim kanale) i wrzuć od jednej do trzech ikonek dla Twojej „waluty”. Kiedy już wszystko będzie zgodne z Twoimi oczekiwaniami, potwierdź zmiany przyciskiem „Zapisz”.

Jak dostosować nagrody na Twitchu?

Po zapisaniu ikonki i nazwy punktów naciśnij na strzałkę w tył, po czym kliknij na przycisk „Zarządzaj nagrodami i wyzwaniami”. Zobaczysz w tym miejscu szereg domyślnych nagród zaproponowanych przez Twitcha, takich jak choćby możliwość odblokowania danej emotki na 24 godziny, normalnie dostępnej tylko dla subskrybentów. W każdej chwili możesz takie nagrody włączać lub wyłączać, a także częściowo je modyfikować (zmieniać ich koszt, a także ikonkę i kolor w panelu nagród).

Dobrym pomysłem jest stworzenie nagród niestandardowych – sam Twitch twierdzi, że kanały z tego typu nagrodami mają nawet dwukrotnie wyższy wskaźnik zużycia punktów niż takie, które z nich nie korzystają. W tym celu wystarczy, że naciśniesz na przycisk „Dodaj nową niestandardową nagrodę” i wprowadzisz wszystkie niezbędne dane, takie jak nazwa, opis, ikonka, koszt i kolor tła.

Nagrody domyślne będą po odbieraniu realizowane przez Twitcha automatycznie, bez konieczności podejmowania jakichkolwiek działań przez streamera. W przypadku nagród niestandardowych twórca otrzymuje powiadomienie, że widz wykupił nagrodę i musi sam ją zrealizować.

Co zrobić, żeby zautomatyzować rozdawanie nagród?

Realizacja nagród niestandardowych to obowiązek streamera. Czy jednak musi on robić to samodzielnie? Są metody, które można wykorzystać, aby przynajmniej częściowo ten proces zautomatyzować i oszczędzić w ten sposób sporo czasu.

Jeśli chcesz, aby wśród Twoich nagród znajdowała się na przykład możliwość wyświetlenia jakiegoś GIF-a lub obrazka na Twoim ekranie podczas transmisji, czy też włączenia efektu dźwiękowego, to rozwiązanie dla Ciebie. Jest ono nieco skomplikowane, ale z drugiej strony wystarczy przejść przez ten proces tylko raz i później jedynie w razie potrzeby dokonywać pewnych modyfikacji.

Krok 1. Tworzenie efektów specjalnych w Triggerfyre

W pierwszej kolejności musisz wejść na stronę internetową usługi Triggerfyre, po czym zalogować się do niej za pomocą konta na Twitchu i udzielić jej niezbędnych pozwoleń. Uzyskasz dostęp do panelu, w którym będziesz mieć możliwość stworzenia różnego rodzaju efektów dźwiękowych, animacji czy reakcji łańcuchowych, które później pojawią się po wybraniu przez widza danej nagrody.

Wejdź w interesującą Cię kategorię (np. „Images”, czyli „Obrazki”), kliknij na przycisk plusa w prawym dolnym rogu i uzupełnij wszystkie niezbędne dane. Koniecznie wpisz w pole „Command name” dokładną nazwę nagrody, z którą ma być związany dany efekt, taką samą, jaka została wcześniej wpisana na Twitchu.

Ustawienie nagród przy pomocy Triggerfyre

Ustaw, kto może korzystać z nagrody, wgraj obrazek z komputera, dostosuj jego rozmiar oraz pozycję na ekranie. Możesz także zadecydować o długości przerwy między możliwością skorzystania ponownie z danej nagrody, czy to przez danego użytkownika, czy wszystkich widzów. Kiedy już skończysz wszystko dostosowywać, zapisz efekt przyciskiem „Save”.

Krok 2. Łączenie Triggerfyre z oprogramowaniem do nagrywania

Żeby móc wykorzystać stworzone efekty specjalne w praktyce, musisz dodać Triggerfyre do swojego programu do streamowania (na przykład OBS-a lub Streamlabs) jako źródło. W tym celu naciśnij na różową ikonkę hyperlinka w prawny dolnym rogu, a potem na przycisk „Copy link”.

Jeśli używasz OBS-a, wejdź w scenę, w której mają pojawiać się nagrody. Kliknij na ikonkę plusa w sekcji „Źródła” i wybierz z listy „Przeglądarka”. Wprowadź dowolną nazwę dla źródła, a następnie kliknij „OK”. Wklej w pole „URL” skopiowany wcześniej link, wprowadź właściwą rozdzielczość ekranu i potwierdź przyciskiem „OK”, po czym uruchom ponownie program.

Łączenie Triggerfyre z oprogramowaniem do nagrywania

I gotowe – jeśli wszystko zostało skonfigurowane prawidłowo, po wybraniu przez widza danej nagrody powinien automatycznie wyświetlić się skonfigurowany w Triggerfyre efekt. W przypadku innego oprogramowania niż OBS powinno to wyglądać bardzo podobnie.

Głosowanie punktami – innowacyjny sposób na zaangażowanie widowni

Na koniec warto dodać, że zakup różnego rodzaju nagród wymyślonych przez streamera to nie jedyne, co można zrobić z punktami kanału. Ich drugim bardzo ciekawym zastosowaniem jest możliwość „postawienia” ich w przygotowanym przez twórcę głosowaniu. Jeśli widz obstawi prawidłowo, to nie tylko nie traci swoich punktów, ale może zyskać większą ich ilość.

Chociaż obstawiane są tutaj punkty, które nie mają wartości materialnej, takie obstawianie wciąż może wciągać i zachęcać widza do częstszego powracania na dany kanał, na którym regularnie takie głosowania są przeprowadzane.

Niestety, nie wszędzie taka funkcja jest dostępna. Wszystko zależy od tego, jakie obowiązuje prawo dotyczące hazardu w danym kraju i czy obejmuje ono także tego typu „zakłady”. Polskie prawo podchodzi do tego dość surowo.

Chociaż nie da się kupić punktów kanału bezpośrednio za prawdziwe pieniądze (ani spieniężyć ich, kiedy uda nam się je zebrać), w naszym kraju obstawianie ich nie jest dozwolone. W praktyce oznacza to, że Polacy mogą zbierać punkty kanału i wydawać je na nagrody, ale nie mają możliwości głosowania nimi.

Jeśli masz taką możliwość, koniecznie włącz punkty kanału na swoim koncie i stwórz ciekawe nagrody niestandardowe. Jak widać, nie jest to trudne, a może Ci na dłuższą metę mocno pomóc!

ZDOBĄDŹ NAJLEPSZYCH SPONSORÓW I ROZWIJAJ SWÓJ KANAŁ!

Nie masz pomysłu na kolejny stream?

Wejdź na generator pomysłów i zaskocz swoich fanów!

Generator pomysłów