10 rad dla początkującego streamera

Od dłuższego czasu myślisz o streamowaniu? Założyłeś swój kanał i nie wiesz co dalej? A może jesteś początkującym streamerem i zastanawiasz się, kiedy liczba widzów wreszcie zacznie rosnąć? Jeśli tak, to dobrze się składa! Mam dla Ciebie kilka rad, które sprawią, że odniesiesz sukces.

1. Bądź sobą

Zaczynamy od klasycznej rady, dobrze sprawdzającej się w każdej dziedzinie życia. Streamer to jeden z bardzo niewielu zawodów pozwalających na całkowitą naturalność, dlaczego więc miałbyś z tego nie korzystać? Udawanie kogoś, kim nie jesteś, by przekonać do siebie nowych widzów zwykle przynosi odwrotny skutek, bo zaczynają oni wyczuwać Twój brak autentyczności. Bycie sobą to Twój największy atut. Przedstawiaj zatem własne zdanie, kieruj się wyznawanymi wartościami i przekonaniami, rób to, co uważasz za słuszne. Postępując w ten sposób już dziś, znacznie lepiej poradzisz sobie w przyszłości, kiedy czat będzie nakłaniał Cię do konkretnych zachowań, a sponsorzy i organizacje do podejmowania ważnych decyzji.

2. Bądź systematyczny

To, jaką pójdziesz drogą zależy tylko od Ciebie, jednak jest pewna streamerska prawda, która może Ci ją nieco ułatwić. Mam tutaj na myśli wyrobienie w sobie nawyku bycia regularnym. Staraj się streamować w konkretnych godzinach, ustal „swój czas”, w okolicach którego zawsze będzie Cię można znaleźć online. Przyzwyczaisz w ten sposób swoich fanów, pozbędziesz się problemu nieustannych pytań o godziny kolejnych transmisji i pokażesz, że poważnie podchodzisz do swojego nowego zajęcia.

3. Zainwestuj w dobry mikrofon

Jeśli zawód streamera wymaga poniesienia jakichś kosztów, to prawie zawsze są to wydatki związane z ulepszaniem posiadanego sprzętu. W zakupie nowej klawiatury czy procesora będą Ci pomagać donacje fanów, są jednak pewne nakłady, które musisz ponieść sam, zanim na dobre rozpoczniesz swoją przygodę ze streamowaniem. Do takich właśnie nakładów zalicza się kupno dobrego mikrofonu. Jako streamer będziesz pracował głównie głosem, zatem dźwięk, który dociera do uszu użytkowników musi być czysty i wyraźny, inaczej oglądanie Twoich transmisji stanie się dla nich dużym wyzwaniem. Następna w kolejce na Twojej liście sprzętowych celów powinna być również dobra kamerka.

4. Znajdź pomysł na siebie

Zakładając swój kanał powinieneś wiedzieć, w jakim kierunku chcesz podążać, inaczej bardzo łatwo pogubisz się w streamerskiej rzeczywistości. Lubisz ogrywać różne produkcje? Prezentuj świeżutkie premiery, gry niezależne lub, wręcz przeciwnie, odpalaj sentymentalne gry dzieciństwa. A może wszystko na raz, w konkretnych dniach tygodnia? Brzmi nieźle. Jeśli natomiast jesteś świetny w konkretną grę, chwal się posiadaną wiedzą, pokazuj swoje techniki rozgrywki lub organizuj własne challenge’e. Z resztą, kto powiedział, że streamer to tylko gamer? Pokazuj podczas transmisji swoje kuchenne, muzyczne czy plastyczne zdolności. Ilość pomysłów jest nieograniczona i zależna jedynie od tego, co Ci w duszy gra. Wybierz to, co sprawia Tobie największą przyjemność i nie próbuj niczego na siłę.

5. Reklamuj się

Dobra reklama nie jest zła, a subtelna i przemyślana może rozwinąć Twój kanał. Najprostszym sposobem autopromocji jest umieszczanie informacji o streamie na forach internetowych poświęconych określonym grom. Jeżeli nie chcesz zajmować się publikacją postów, doskonałym pomysłem jest dołączenie do grupy streamerskiej, zrzeszającej twórców w obrębie konkretnej platformy. Jeśli natomiast poświęcasz się grze należącej do kategorii e-sportowej, skutecznym sposobem na przyciągnięcie nowych widzów jest udział w pojawiających się turniejach różnego rodzaju lig. Awans do wyższych etapów takich rozgrywek zagwarantuje Ci wzrost zainteresowania ze strony użytkowników. Jak widzisz, metod reklamy jest wiele i zależą one w dużej mierze od tego, co sam chciałbyś osiągnąć. Pamiętaj również, że nie możesz przesadzać. Bezmyślne spamowanie linkiem do Twojego kanału może Cię kosztować bardzo szybką utratę reputacji.

6. Angażuj się

To, w jakim kierunku i jak szybko będzie się rozwijał Twój kanał zdeterminowane jest przede wszystkim przez stopień Twojego zaangażowania. Trudno jednak o zaangażowanie, kiedy licznik wyświetleń stoi w miejscu, prawda? Spójrz na to z innej strony. Przed Tobą najlepszy etap w streamerskiej karierze, kiedy każdy nowy fan jest sporym wydarzeniem, a nie kolejną cyferką w statystykach. Jeśli więc ogląda Cię jedna osoba, dawaj z siebie 100% właśnie dla niej, bo najgorsze, co możesz zrobić, to sądzić, że nie opłaca się starać dla tak małej widowni. Myśląc w ten sposób będziesz zataczał tylko błędne koło.

7. Odpuść sobie atencyjne chwyty

Są takie pomysły, które początkującym streamerom wydają się czasem niezwykle atrakcyjne w zdobywaniu popularności. Pokazywanie biustu, bycie agresywnym i wulgarnym, obrażanie innych streamerów czy upijanie się do nieprzytomności to działania, dzięki którym w szybkim czasie pozna Cię z pewnością cała społeczność. Jednak to ryzykowna zabawa. Bardzo łatwo narażasz się w ten sposób na zablokowanie kanału i stanie się obiektem powszechnych żartów, a negatywna opinia o Twojej osobie może się za Tobą ciągnąć latami.

8. Integruj się z czatem

Tego, jak ważnym elegmentem każdego kanału jest czat nikomu nie trzeba tłumaczyć. Zaczynając swoją przygodę ze streamingiem musisz nauczyć obchodzić się z tym potężnym narzędziem, jakim są opinie użytkowników. Przede wszystkim nawiąż z widzami bliską relację. Witaj przybywające osoby, żegnaj te, które odchodzą. Okaż zainteresowanie, pytaj o to, kim są, co robią, jak minął im dzień. Przy kameralnym gronie zapamiętywanie poszczególnych użytkowników nie będzie trudne, a dzięki temu każdy z nich poczuje się wyjątkowo i z pewnością zagości u Ciebie na dłużej. Staraj się również kontrolować to, co dzieje się na czacie, odpowiadaj na pytania i przede wszystkim nikogo nie ignoruj, inaczej sam możesz zostać zignorowany.

9. Obserwuj innych streamerów

Nic tak nie edukuje, jak obserwowanie profesjonalistów przy pracy. Odwiedzaj innych streamerów, porównuj estetykę oraz pomysły prowadzenia kanałów. Zwracaj uwagę na to, jak wygląda rozmowa z widzami, jak duży jest stopień swobody na czacie i w jaki sposób radzą sobie oni z natarczywymi użytkownikami. Dopytuj o stosowane przez nich rozwiązania czy używany sprzęt. Dzięki temu zasięgniesz wiedzy u samego źródła i rozeznasz się lepiej w społeczności streamerskiej. Może przy okazji uda Ci się nawiązać kilka wartościowych relacji.

10. Kochaj to, co robisz!

Przed Tobą ostatnia i zarazem najważniejsza rada. Jeśli pokochasz swoje nowe zajęcie, każda z powyższych wskazówek okaże się niezwykle łatwa do osiągnięcia, a Ty znajdziesz się na prostej drodze do sukcesu. Oto prosta recepta na wielką streamerską karierę. Mam nadzieję, że wkrótce zobaczymy Cię w naszym rankingu. Powodzenia!

ZDOBĄDŹ NAJLEPSZYCH SPONSORÓW I ROZWIJAJ SWÓJ KANAŁ!

Nie masz pomysłu na kolejny stream?

Wejdź na generator pomysłów i zaskocz swoich fanów!

Generator pomysłów