Co zrobić, gdy ukarano mnie za złamanie praw autorskich?
Pisaliśmy już, jak można zabezpieczyć emotikony przed kradzieżą, co jednak zrobić, gdy to my naruszymy prawa autorskie? Czym jest Digital Millennium Copyright Act, jak można łamać prawa autorskie i co nam za to grozi – dowiecie się z tego artykułu.
Co to są prawa autorskie i Digital Millennium Copyright Act?
W Polsce prawa autorskie to zespół norm prawnych, określonych w Ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przysługują autorowi utworu i pozwalają mu decydować o swoim utworze: w jaki sposób można go eksploatować i jak czerpać z niego finansowe korzyści. Wszystko, co można uznać za działalność twórczą (wykazującą indywidualny charakter i w jakiś sposób utrwaloną) podpada pod to prawo. Natomiast Digital Millennium Copyright Act (w skrócie DMCA) jest ustalonym w 1998 roku prawem amerykańskim. Jego głównym celem było określenie, co jest legalne (a co nie) w Internecie. Dla streamerów szczególnie interesujące są regulacje, które dotyczą takich serwisów jak YouTube lub Twitch: serwisy te, jako usługodawcy, są zwolnione z odpowiedzialności, skoro pozwalają użytkownikom publikować treści bez wcześniejszego sprawdzenia. Tym samym odpowiedzialność zostaje przeniesiona na… tak, na tego, który publikuje. Natomiast usługodawcy są zobowiązani do usuwania treści, gdy zostaną powiadomieni o naruszeniu. Więcej o tym, jak DMCA działa, znajdziesz w podlinkowanym artykule.
Prawa autorskie do muzyki na Twitchu
Gdy już wiemy, skąd pochodzą obecne regulacje prawne, pora zająć się czymś bardziej praktycznym. Choć DMCA obowiązuje od dawna, Twitch nie otrzymywał zbyt wielu zgłoszeń w związku z naruszeniem praw autorskich, a streamerzy bez konsekwencji puszczali znaną muzykę w tle swoich nagrań. Zmieniło się to mniej więcej w maju zeszłego roku, gdy wielu streamerów zaczęło otrzymywać powiadomienia o naruszeniu. Aby uniknąć takich sytuacji, warto wiedzieć, z jakich utworów muzycznych można korzystać:
- z utworów należących do Ciebie, czyli takich, które stworzyłeś/stworzyłaś,
- z utworów, na które posiadasz licencję,
- z utworów pochodzących z narzędzia Soundtrack by Twitch (zawiera muzykę, którą można odtwarzać podczas streamu, a nie zostanie przeniesiona do klipów czy VOD-ów).
Natomiast nie należy korzystać z następujących źródeł:
- setów didżejskich,
- występów karaoke,
- słuchowisk muzycznych,
- wykonywanych coverów,
- wizualnego zapisu muzyki,
- śpiewu z playbacku.
Tu znajdziecie dokładne wytyczne dotyczące muzyki na Twitchu.
Warto też nadmienić narzędzie Audible Magic. Twitch korzysta z niego od 2014 roku, co pozwala automatycznie wyciszać w VOD i klipach te dźwięki, które zostaną zakwalifikowane jako naruszające prawa autorskie. Jednak jest to tylko półśrodek: istnienie tego narzędzia nie oznacza, że możesz puszczać dowolną muzykę na streamie, a ono usunie wszystkie kawałki, które nie powinny się znaleźć na nagraniu! Bezpieczniej będzie korzystać z legalnych źródeł i nie naruszać zasad streamowania na Twitchu, niż zaufać narzędziu i ryzykować…No właśnie, co?
Konsekwencje naruszenia praw autorskich na Twitchu
Istnieją różne kary dla kont naruszających warunki korzystania z usług Twitcha i wytyczne dotyczące społeczności , czyli regulaminu Twitcha:
- Ostrzeżenie – może, lecz nie musi być wysłane. Jeśli takie otrzymamy, możemy usunąć zawartość, której dotyczy powiadomienie, by uniknąć dalszych konsekwencji. Jednak Twitch może samodzielnie usunąć taką zawartość natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia.
- Zawieszenie tymczasowe, czyli ban na Twitchu – trwa od jednego do trzydziestu dni. Dochodzi do niego, gdy ponownie popełnimy naruszenie, za które otrzymaliśmy już ostrzeżenie lub w przypadku dokonania naruszenia w trakcie transmisji na żywo. W czasie bana nie można oglądać streamów na swoim koncie, transmitować, brać udziału w czacie, tworzyć innych kont ani brać udziału w transmisji u innej osoby.
- Zawieszenie trwałe – możemy się takiego „dorobić”, jeśli mamy na koncie wiele zawieszeń tymczasowych. Twitch zaznacza, że jest możliwe natychmiastowe zawieszenie konta w przypadku najpoważniejszych naruszeń.
Od zawieszenia można się odwołać, wypełniając formularz na help.twitch.tv. Nie ma jednak gwarancji, że Twitch uzna nasze odwołanie za zasadne. Lepiej też nie przesadzać i nie odwoływać się wielokrotnie od tego samego zawieszenia w celu przyspieszenia procesu, bo Twitch nie tylko niczego nie przyspieszy, a może nawet nałożyć dodatkowe kary. To, co powinny zawierać zgłoszenia o naruszeniu praw autorskich oraz odwołania od tych zgłoszeń można znaleźć na tej stronie z wytycznymi Twitcha.
Prawa autorskie na YouTube
YouTube ma dobrze rozwinięty system ochrony praw autorskich. Daje możliwość właścicielom praw autorskich na ochronę materiałów i zarządzanie nimi. Mogą z nich korzystać zarówno „zwykli” użytkownicy, jak i duże firmy. Dla tych pierwszych przeznaczony jest tzw. formularz internetowy do przesyłania żądań usunięcia treści z powodu naruszenia praw autorskich. Jeśli ktoś wyśle ten formularz odnośnie treści zamieszczonych przez Ciebie, otrzymasz ostrzeżenie o naruszeniu praw autorskich. YouTube nakazuje w takim przypadku ukończyć Kurs o prawach autorskich. Po przekroczeniu granicy 3 ostrzeżeń, YouTube zamknie Twoje konto, usunie wszystkie przesłane filmy i uniemożliwi Ci tworzenie nowych kanałów. Dla uczestników programu partnerskiego YouTube zasady są trochę inne: umożliwiają 7-dniowy okres karencji oraz dodatkowe 7 dni na podjęcie działań po otrzymaniu 3 ostrzeżeń.
Wróćmy do pozostałych narzędzi, z których korzysta YouTube. Należą do nich: Copyright Match Tool, Program weryfikacji treści oraz System Content ID. Zatrzymajmy się na chwilę przy tym ostatnim.
System Content ID jest używany na przykład przez wytwórnie lub studia filmowe. Dość łatwo otrzymać powiadomienie z takiego systemu, gdyż identyfikuje on treści automatycznie (czyli nie trzeba za każdym razem ręcznie wysyłać formularza). To, co prześlesz na YouTube, zostanie porównane z bazą, a jeśli Content ID odnajdzie w Twoim materiale treści zgadzające się z jego danymi, może:
- zablokować film,
- pozwolić właścicielowi praw autorskich zarabiać na nim dzięki reklamom (możecie się też podzielić przychodami),
- monitorować statystyki filmu.
To właściciel praw autorskich decyduje, co w danej sytuacji będzie najodpowiedniejszym rozwiązaniem. Może na przykład ustawić różne ograniczenia w zależności od regionu. Kiedy otrzymasz roszczenie z systemu Content ID, możesz:
- zgodzić się z roszczeniem i po prostu nic nie robić,
- podzielić się przychodami z właścicielem praw,
- zgłosić sprzeciw, jeśli uważasz, że roszczenie to pomyłka,
- wyciąć fragment filmu, którego dotyczy zgłoszenie.
W przypadku zgłoszeń dotyczących dźwięku możesz zastąpić dany utwór innym lub go wyciszyć. Wydaje się, że opcje są tu trochę łagodniejsze, niż w przypadku otrzymania ostrzeżenia za pomocą zwykłego formularza, prawda?
Jakie są kary za złamanie praw autorskich?
Omówiliśmy konsekwencje na Twitchu i YouTube. Natomiast są jeszcze kwestie prawne. Gdy naruszymy autorskie prawa osobiste, twórcy mogą wysunąć roszczenia cywilne lub karne. Do sankcji cywilnych należą:
- roszczenie o zaniechanie naruszenia,
- żądanie usunięcia skutków naruszenia (np. poprzez złożenie oświadczenia o faktycznym autorstwie dzieła),
- żądanie zadośćuczynienia (w przypadku naszego celowego działania; może to być zadośćuczynienie w formie pieniężnej).
Odpowiedzialność karna odnosi się do przestępstwa, więc to już nie są przelewki. Może nas dotyczyć, gdy popełnimy plagiat (czyli podamy się za autora dzieła, którego autorem jest ktoś inny) – i tak, dotyczy to również plagiatu online. Nie możemy także nielegalnie rozpowszechniać utworu ani posiadać czy wykorzystywać urządzeń, które usuwają techniczne zabezpieczenia dzieł. Musi też zostać udowodnione, że działaliśmy celowo, a sąd oceni nas surowiej, jeśli czerpiemy korzyść majątkową z naszych działań (najgorsza sytuacja to taka, gdy jest to nasze stałe źródło dochodu).
Kwestie prawne oraz zasady banów na Twitchu czy Youtube potrafią być skomplikowane, mamy więc nadzieję, że nieco je rozjaśniliśmy. Życzymy udanego streamowania i braku zgłoszeń o naruszenie praw autorskich!