Domowe studio nagrań – jak dobrać odpowiednie oświetlenie do streamu

Niezależnie od tego, czy streamujesz gry, pogawędki czy cokolwiek innego, jakość obrazu z Twojej kamery jest bardzo ważna. Jeśli obraz będzie niewyraźny lub zbyt ciemny/jasny, Twoja transmisja może wyglądać nieprofesjonalnie i odpychać potencjalnych widzów. Dobra, właściwie ustawiona kamerka to podstawa, ale w wielu przypadkach może nie wystarczyć – istotne jest także prawidłowe oświetlenie. Sprawdź, jak urządzić swoje domowe studio nagrań, aby uzyskać optymalny efekt!

Miękkie światło czy twarde światło – które najlepiej nadaje się do streamowania?

Jednym z głównych celów inwestycji w akcesoria do oświetlenia streama jest pozbycie się cieni i sprawienie, że przejście z ciała streamera do tła będzie jak najbardziej naturalne i delikatne. W przeciwnym wypadku stream będzie wyglądał mało profesjonalnie i po prostu dziwnie.

Warto więc wiedzieć, jaki rodzaj światła trzeba zastosować, aby osiągnąć pożądany efekt i raz na zawsze pozbyć się cieni. Możemy wyróżnić dwie kategorie:

  • światło miękkie – oświetlenie rozproszone, delikatne, które sprawia, że obiekty, na które pada nie pozostawiają cienia wcale lub jest on słabo widoczny.
  • światło twarde – mocne oświetlenie, powodujące ostre odcinanie się danego elementu od tła i posiadanie przez niego bardzo wyraźnego cienia.

Jak łatwo się domyślić, to miękkie światło będzie najlepszym wyborem do streamowania. Twarde światło sprawdza się czasami na przykład w filmach, kiedy trzeba dodać scenie dramatyzmu, ale zdecydowanie nie nadaje się do transmisji na żywo.

Jak uzyskać światło miękkie?

Bezpośrednie skierowanie zwykłej lampy na oświetlany element, czyli w tym wypadku na Ciebie, spowoduje, że powstaną mocno widoczne, nieestetyczne cienie. Żeby rozproszyć światło i nadać mu miękkości, trzeba skorzystać z innej metody. Opcje są dwie: softbox oraz oświetlenie LED.

Softboxy to po prostu lampy, w przypadku których żarówka jest ukryta za warstwą półprzezroczystego materiału. Dzięki temu światło jest „zmiękczane” i ostateczny efekt jest znacznie bardziej naturalny, nie ma też mowy o cieniach i wyraźnym odcinaniu się ciała od tła. Takie rozwiązanie wykorzystuje się nie tylko przy streamowaniu, ale również w fotografii i kinematografii.

Przykładowy softbox

Oświetlenie LED występuje z kolei w formie specjalnych paneli, czy to w kształcie prostokąta, czy pierścienia, na których równomiernie rozmieszczone są diody LED.

Przykład oświetlenia LED

W tym drugim przypadku można mówić o tak zwanych lampach pierścieniowych, posiadających budowę bajgla, w środku którego umieszcza się kamerkę. Dzięki temu możliwe idealnie równe oświetlenie całej twarzy.

Obie te opcje są w stanie sprawić, że obraz z Twojej kamerki będzie doskonale oświetlony zarówno podczas pochmurnych popołudni, jak i w nocy. Bez wątpienia światło słoneczne jest najlepszym i najbardziej naturalną opcją, ale nie zawsze można na nie liczyć – zwłaszcza nadawania wieczorami i w nocy. Softboxy i LED-y to więc podstawa, jeśli chcesz, aby Twoje domowe studio nagrań dobrze się prezentowało niezależnie od pory dnia.

Softbox czy lampy LED – co wybrać?

Softboxy występują w różnych rozmiarach i kształtach, ale, ogółem mówiąc, zazwyczaj zajmują sporo miejsca. Do tego jeden softbox nie wystarczy – jeśli chcesz uzyskać równomierny efekt, potrzebne będą Ci co najmniej dwie takie lampy, bądź też trzy. Dwie z nich trzeba ustawić po bokach, a trzecią za biurkiem.

Problem jednak w tym, że zajmuje to sporo miejsca i każdy będzie w stanie je pomieścić. Dodatkowo, jeśli zależy Ci na wysokiej jakości sprzętu, sporo na taki zestaw wydasz. Z drugiej strony, nie bez powodu takie lampy są bardzo popularne wśród streamerów. Pozwalają bowiem uzyskać naprawdę profesjonalny efekt i znacznie polepszyć jakość obrazu z kamerki, a w razie potrzeby można za ich pomocą uzyskiwać klimatyczne cienie.

Jeśli zaś chodzi o lampy LED, to z reguły zajmują one znacznie mniej miejsca i eliminują cień całkowicie. Lampę pierścieniową wraz z kamerką można na przykład przyczepić do góry monitora lub postawić na statywie.

Przykład Lampy pierścieniowej

Z kolei panele LED są na tyle małe, że z powodzeniem zmieszczą się na biurku. Jeśli postawisz nie na lampę pierścieniową, a na panele, dla optymalnego efektu najlepiej zainwestować w dwa i jeden ustawić po lewej, a drugi po prawej stronie z tyłu biurka.

Nawet tanie lampy LED oferują zazwyczaj możliwość dostosowania m.in. takich kwestii, jak barwa światła, jego temperatura czy moc. W kwestii cen występują naprawdę duże dysproporcje, więc nie ma tu oczywistego zwycięzcy – tego typu oświetlenie można zakupić już za kilkadziesiąt złotych, ale modele bardziej renomowanych firm będą już znacznie droższe. Można w nie wyposażyć zarówno amatorskie, jak i w pełni profesjonalne domowe studio nagrań.

Obie opcje mają swoich fanów i są bardzo skuteczne, więc musisz po prostu zdecydować, która bardziej do Ciebie przemawia. Z uwagi na fakt, że zajmują znacznie mniej przestrzeni i mają szerokie możliwości personalizacji, sporą popularnością cieszy się ostatnio oświetlenie LED, ale sporo dużych twórców wciąż używa softboxów.

Barwa światła i temperatura – najlepsze ustawienia dla streamerów

Nie trzeba być znawcą w kwestii oświetlenia, aby zdawać sobie sprawę z tego, że światło może mieć różną barwę. Dla uproszczenia mówi się zazwyczaj o barwie zimnej, neutralnej lub ciepłej. Barwa światła zależy od temperatury, do mierzenia której używa się stopni Kelwina. Niska temperatura oznacza niebieskie światło o barwie zimnej, wysoka – pomarańczowe lub nawet czerwone światło o barwie ciepłej.

Światło o barwie ciepłej może się wydawać przytulne i klimatyczne, jednak podczas nagrywania nie warto jednak przesadzać w żadną stronę. Najbardziej neutralną opcją, która będzie dobrze wyglądała na Twoim streamie, jest światło dzienne o temperaturze około 5000 K. Dla porównania, 10 000 K to temperatura czystego nieba, zaś 1900 K to temperatura świecy. Dużo jednak zależy tutaj od Twoich preferencji i temperatury innych źródeł światła w danym pomieszczeniu.

Klasyfikacja barw oświetlania

W jaki sposób urządzić domowe studio nagrań?

Dokładne ułożenie i ilość lamp, a także takie kwestie, jak jasność czy temperatura światła, zależą w dużej mierze od indywidualnych potrzeb i warunków. Choćby od tego, ile masz okien, gdzie się one znajdują w odniesieniu do zakątka, w którym streamujesz i jak duży jest pokój. Z pewnością nie obejdzie się bez odrobiny eksperymentowania i przestawiania lamp, zanim znajdziesz takie ustawienie, które będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednie.

Można udzielić jednak kilku uniwersalnych rad, które przydadzą się większości osób tworzących swoje domowe studio nagrań. Jak już wspomniano, ważne jest, aby światło dochodziło równomiernie ze wszystkich stron, dlatego softboxy lub panele LED zwykle kupuje się parami. W przypadku oświetlenia pierścieniowego powinno ono z kolei być ustawione idealnie naprzeciwko Twojej twarzy. Okrągła budowa takiej lampy sprawia, że możesz liczyć na właściwe doświetlenie z góry, dołu i po bokach.

Zadbaj także o optymalną wysokość statywów, dopasowaną do wysokości biurka i Twojego wzrostu, a także właściwy kąt nachylenia lamp. Trzeba spędzić przy tym chwilę i postarać się, żeby zrobić to dobrze, ponieważ w przeciwnym wypadku lampy będę oświetlać nie Twoją twarz, a nie jakiś punkt obok Ciebie lub nad Tobą.

Nie musisz wydawać fortuny, aby znacząco poprawić jakość oświetlenia w Twoim domowym studiu nagraniowym – na początek wystarczy odrobina chęci i mądry dobór sprzętu, a na pewno zobaczysz pożądane rezultaty. Powodzenia!

ZDOBĄDŹ NAJLEPSZYCH SPONSORÓW I ROZWIJAJ SWÓJ KANAŁ!

Nie masz pomysłu na kolejny stream?

Wejdź na generator pomysłów i zaskocz swoich fanów!

Generator pomysłów