Jak zrobić nakładkę na Twitch i dodać ją do Twojego kanału
Wyróżnij się z tłumu – jako początkujący streamer, będziesz natrafiać na tę frazę powtarzaną do znudzenia w niemal wszystkich poradnikach i samouczkach. I będziesz natrafiać na nią nie bez powodu – przy setkach tysięcy kanałów, które codziennie tam streamują, Twitch jest naprawdę zatłoczonym miejscem. Więc, jak dokonać tego “wyróżnienia się z tłumu”? Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, jest wyjątkowa treść i Twoja osobowość, ale nawet najbardziej wyjątkowa treść zasługuje na wizualnie przyjemne opakowanie. Tutaj przydaje się wiedza o tym, jak zrobić nakładkę Twitch.
Co to jest nakładka Twitch?
Krótko mówiąc: nakładka na stream jest przezroczystą warstwą pokrywającą cały Twój stream, która umożliwia wyświetlanie różnych grafik, animacji i klatek nad grą. Nakładka może być wykorzystywana na wiele kreatywnych sposobów:
- wyświetlanie obrazu z kamery internetowej
- odtwarzanie animacji powiadomień o donacjach, bitsach i poradach
- porządkowanie obszaru wyświetlania streama za pomocą ramek i grafiki
- wyświetlanie logo sponsora
- prezentowanie niedawnych subskrybentów, obserwujących, donatorów
Bez wątpienia nie jest to zamknięta lista możliwych zastosowań nakładek i każdy może znaleźć dla nich inne wyjątkowe i innowacyjne zastosowania.
Dlaczego potrzebujesz nakładki Twitch?
Nakładka Twitch umożliwia dostosowanie Twojej transmisji, tak, aby pasowała do Twojego stylu streamowania i ogólnego klimatu kanału. To nie tylko błyszczący gadżet, który wisi przed oczami publiczności. Sposób, w jaki stream wygląda i jest zorganizowany, powinien być czymś wyjątkowym dla Ciebie, ponieważ tworzy Twoją markę jako streamera. Im więcej myśli, kreatywności i wysiłku w to włożysz, tym bardziej unikalny stanie się Twój stream i tym bardziej będziesz wydawać się profesjonalny.
Inną niezwykle ważną rolą nakładki w Twoim streamie jest zaangażowanie publiczności w Twoje treści. Wyświetlając informacje o bieżącej grze, alerty i powiadomienia o ostatnich wydarzeniach, takich jak donacje, subskrypcje i obserwacje, biernie zachęcasz widzów do wspierania Twojego kanału i reagowania na wyświetlane wydarzenia. Nie wspominając o tym, że pokazywanie pseudonimu osoby, która Cię obserwuje lub daje Ci napiwek to świetny sposób na docenienie jej gestu.
Jak wybrać elementy nakładki Twitch?
Mając do dyspozycji wiele opcji, trudno może być zdecydować, co chcesz uwzględnić w nakładce Twitch i jak to ma wyglądać. Przy podejmowaniu decyzji o nakładce na stream należy pamiętać, że ma ona ulepszać Twoje treści, a nie odwracać od nich uwagę. Z ogromną listą dostępnych możliwości, kuszące jest dodanie “jeszcze tylko jednej” ramki lub gadżetu. Pamiętaj tylko, żeby nie przesadzać. W końcu ludzie odwiedzają Twój stream dla Twoich treści, a nie z powodu dwudziestu różnych klatek, które udało Ci się ścisnąć na jednym ekranie.
Pomyśl o tym, jaki jest główny punkt twoich transmisji. Streamujesz głównie w kategorii “Rozmowy” (Just Chatting)? Umieszczenie czatu w nakładce Twitch ułatwi śledzenie dyskusji. Czy ludzie obserwują Cię dla twoich umiejętności w grach? Wtedy dodawanie bardzo jasnych, migających animacji odwróci uwagę widzów od skupienia się na tym, jak grasz. Czy gry MMO są Twoim komikiem? Z milionami ikon umiejętności na ekranie, dodanie grubych i szerokich linii wokół elementów nakładki będzie tylko zasłaniać widok.
Nie martw się, jeśli Twój stream nie skupia się na jednej rzeczy! Możliwe jest przygotowanie i wykorzystanie różnych nakładek dla różnych gier, aczkolwiek mimo to dobrym pomysłem jest utrzymanie ich w podobnym stylu i klimacie.
Jak stworzyć nakładkę Twitch?
Ogółem mówiąc, istnieją trzy sposoby tworzenia nakładek dla kanału. Możesz samodzielnie utworzyć wszystkie elementy w oprogramowaniu do projektowania graficznego (Photoshop, GIMP itp.), zapłacić artyście, aby to dla Ciebie zrobił lub pozyskać gotowe do użycia nakładki i szablony z jednej z witryn internetowych oferujących te elementy.
Nakładka DYI
W najprostszej formie nakładka na stream jest jedynie obrazem PNG o przezroczystym tle. Korzystając z programu Photoshop lub innego oprogramowania do projektowania graficznego, można przygotować ją samodzielnie. W Internecie jest wiele samouczków na ten temat. Ale to dopiero początek. Dodanie większej liczby interaktywnych elementów nakładki i animacji wymaga nieco więcej umiejętności i czasu.
Zamawianie własnej nakładki Twitch
Zazwyczaj ten sposób wybierają profesjonaliści. Streamerzy pracujący w pełnym wymiarze godzin i posiadający ugruntowaną markę mogą sobie pozwolić na zapłacenie artystom i grafikom za w pełni dostosowane nakładki. Chociaż mogą one wyglądać niesamowicie, to jako początkujący streamer prawdopodobnie będziesz wolał poczekać z takim skokiem na głęboką wodę.
Używanie nakładek z istniejących źródeł
Jest to zdecydowanie najłatwiejszy i najszybszy sposób implementacji elementów nakładki w Twoim streamie. Istnieje wiele stron internetowych oferujących tego rodzaju usługi. Korzystając z dostępnych szablonów, otrzymujesz bardzo zaawansowane, animowane nakładki, które wyglądają świetnie, a nawet mogą być wdrażane bezpośrednio poprzez OBS. Możesz sprawdzić, co mamy na myśli, odwiedzając serwis Own3D.pro – jest to jedna z najpopularniejszych tego typu stron na świecie i ma 50% zniżki dla użytkowników inSTREAMLY.
Jak widać, wybór nakładek i ich wdrożenie do streama nie jest tak trywialne, jak się wydaje na pierwszy rzut oka, ale kiedy już się do tego przyłożysz, znacznie poprawi to Twoją transmisję. Dzięki odpowiedniej nakładce Twitch Twoje streamy będą bardziej profesjonalne, ale również bardziej interesujące dla widowni, tworząc przestrzeń, w której widzowie będą lubili przebywać.