Strony z darmową muzyką na stream

Jak pisaliśmy w innym naszym artykule, puszczanie muzyki na streamie może naruszać prawa autorskie, co z kolei ma swoje konsekwencje. W takim razie skąd legalnie, bezpiecznie i za darmo pobrać muzykę na stream?

Darmowa muzyka do pobrania a darmowa muzyka na stream

Mogłoby się wydawać, że wystarczy wpisać w Google „darmowa muzyka do pobrania”, wybrać pierwszy z brzegu serwis z muzyką i korzystać do woli. Nic bardziej mylnego. To, że możemy coś pobrać, używamy bazy z muzyką lub usługi streamingowej (np. Spotify), kupiliśmy utwór na płycie/w iTunes nie oznacza, że posiadamy prawa do wykorzystania ścieżki dźwiękowej w sposób komercyjny. To samo dotyczy użytku niekomercyjnego, czyli niezarobkowego. Od razu rozwiejemy wątpliwości co do innych mitów, jakie mogą pojawić się w Internecie: umieszczenie nazwiska właściciela praw autorskich w opisie lub oznaczenie, że nie zamierzamy naruszyć niczyich praw autorskich wcale nie załatwia sprawy. Darmowa muzyka do pobrania nie równa się – niestety – darmowej muzyce na stream (czyli do udostępniania). Lepiej więc podchodzić z rezerwą do zestawień różnych serwisów z muzyką, o ile autor takiego zestawienia wyraźnie nie zaznaczył, że utwory można udostępniać. Można też samodzielnie to weryfikować. Jak?

Licencje na portalach muzycznych

Aby móc samodzielnie określić, czy możemy używać konkretnego utworu na streamie i na jakich zasadach, musimy poznać rodzaje licencji. Oto ich skrót:

  1. All Rights Reserved – licencja, która może odstraszać samą nazwą: „Wszystkie prawa zastrzeżone”. W jej wypadku musimy skontaktować się z autorem bezpośrednio, by uzyskać zgodę na wykorzystywanie dzieła. Jest możliwe, że twórca nie będzie miał nic przeciwko, a nawet nie zażąda opłaty, jednak na pewno to bardziej czasochłonna metoda.
  2. Creative Commons – w wypadku tej licencji to od autora zależy, na jaką formę udostępniania dzieła się zgadza: jest to też przy utworze od razu zaznaczone, więc nie musimy za każdym razem pytać. W związku z tym, jakie ustalenia poczynił twórca, można wyróżnić różne rodzaje licencji CC (tutaj pełny spis licencji):
    • Uznanie autorstwa 4.0 – najszersza ze wszystkich: utwór można kopiować, zmieniać, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać, jeśli tylko oznaczy się autora.
    • Uznanie autorstwa, użycie niekomercyjne 4.0 – utwór można kopiować, zmieniać, remiksować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać, jeśli używa się jej niekomercyjnie i oznaczy się autora.
    • Uznanie autorstwa na tych samych warunkach 4.0 – utwór można kopiować, zmieniać, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać, jeśli oznaczy się autora, a to, co stworzymy, będzie miało taką samą licencję jak oryginał.
    • Uznanie autorstwa, użycie niekomercyjne na tych samych warunkach 4.0 – utwór można rozpowszechniać, przedstawiać i wykonywać: w celach niekomercyjnych, oznaczając autora i zachowując licencję oryginału.
    • Uznanie autorstwa bez utworów zależnych 3.0 Polska – utwór można rozpowszechniać, przedstawiać i wykonywać w celach zarówno komercyjnych, jak i niekomercyjnych, ale musi on pozostać w postaci oryginalnej (oraz oznaczy się autora).
    • Uznanie autorstwa, użycie niekomercyjne bez utworów zależnych 3.0 Polska – utwór można rozpowszechniać, przedstawiać i wykonywać, o ile cele użytkowania będą niekomercyjne, postać dzieła pozostanie oryginalna i oznaczy się autora.
  3. Public Domain Mark 1.0 – tę licencję otrzymuje utwór, który trafi do tzw. domeny publicznej. Oznacza to, że można go wykorzystywać, rozpowszechniać i zmieniać, zarówno w celach komercyjnych, jak i niekomercyjnych, a nawet bez oznaczania autora.
  4. Royalty Free – za utwór objęty tą licencją płaci się raz, ale można go potem używać wielokrotnie i w dowolny sposób (na tej licencji mogą być udostępniane próbki niższej jakości, wtedy nie trzeba wnosić opłaty).

Gdy znamy już rodzaje licencji, łatwiej będzie nam weryfikować, jaką muzykę możemy wykorzystywać na streamie, puszczając nasze ulubione gatunki muzyczne. Jednak zebraliśmy też kilka źródeł, z których możecie czerpać.

Wybrane strony z muzyką na stream:

  1. Jamendo – to ogromna biblioteka utworów, jednak misją portalu jest przede wszystkim rozpowszechnianie muzyki niezależnych artystów. W wersji Jamendo Music można słuchać piosenek za darmo oraz je pobierać, ale należy sprawdzić znaczki licencji w opisie, by wiedzieć, w jaki sposób można wykorzystywać utwory. Natomiast do użytku komercyjnego warto sprawdzić Jamendo Licensing, gdzie można wykupić konkretną piosenkę lub zasubskrybować usługę, otrzymując dostęp do całej biblioteki (z wszystkimi prawami w cenie).
  2. Free Music Archive – portal muzyczny również wspierający niezależnych artystów, działający na licencjach Creative Commons i Royalty Free. Można pobierać utwory oraz słuchać ich bezpłatnie. By używać muzyki do streamów, należy sprawdzić licencję, a jeśli dysponujemy odpowiednim budżetem, możemy sprawdzić Tribe of Noise PRO, gdzie znajdziemy piosenki Royalty Free.
  3. Ektoplazm – baza skupiająca się na gatunkach muzycznych takich jak: psytrance, techno i downtempo. Działa na licencjach Creative Commons, więc najlepiej sprawdzać każdą piosenkę. Sam serwis muzyczny jest finansowany głównie przez społeczność na Patreon.
  4. Biblioteka muzyki YouTube – YouTube umożliwił korzystanie z darmowej muzyki dostępnej w ich bazie. Co ciekawe, w bibliotece znajdują się także efekty dźwiękowe do wykorzystania w filmach. Tutaj także należy przestrzegać oznaczeń licencji Creative Commons. Można także zarabiać na filmach, gdzie znajduje się muzyka z biblioteki YouTube.
  5. Live Music Archive – jest to część projektu Internet Archive i zawiera nagrania z koncertów w formie audio, udostępnione przez społeczność. Nagrania można pobierać, jednak używanie ich musi pozostać ściśle niekomercyjne.
  6. Audionautix – strona z darmową muzyką od Jasona Shawa. Można korzystać ze znalezionych utworów nawet w celach komercyjnych, o ile odpowiednio oznaczy się autora. Muzyka musi też być użyta jako część innej kreatywnej pracy.
  7. Soundclick – portal, gdzie muzyki można słuchać całkowicie za darmo, jednak opcje pobierania i wykorzystywania dzieł zależą od ich twórców. Artyści, którzy udostępniają swoje utwory, mogą sprzedawać piosenki i albumy, a także nakładać licencje na swoją muzykę.
  8. Musopen – baza muzyki z licencją Public Domain. Oznacza to, że utwory znalezione na tej stronie można dowolnie wykorzystywać (również w celach komercyjnych). Autorzy serwisu radzą jednak, by indywidualnie sprawdzać piosenki, gdyż oni nie weryfikują, czy muzyka na pewno jest na licencji Public Domain.
  9. Bandcamp – to nie tylko serwis z muzyką, lecz także sklep internetowy (dostępne są tam fizyczne produkty), który stawia na wsparcie niezależnych artystów. Twórcy mogą zamieszczać tam utwory i albumy, decydując, czy i ile należy za nie zapłacić (samo słuchanie jest darmowe).

Jak widzicie, kwestia darmowej muzyki na stream nie jest taka prosta. Na pewno wygodnie byłoby móc korzystać z bazy, gdzie każdy utwór, który znajdziemy, nadawał się do publikacji w nagraniu. Ale nawet takie strony, jak Musopen, które mają ambicję takie miejsce w sieci stworzyć, uprzedzają, że lepiej sprawdzać wszystko dwa razy. Jednak z wiedzą o licencjach, którą teraz macie, na pewno będzie prościej weryfikować wszelkie portale muzyczne!

Przeczytaj również nasz artykuł, w którym pogłębiamy temat tego, jak grać muzykę podczas streamowania bez naruszania praw autorskich.

ZDOBĄDŹ NAJLEPSZYCH SPONSORÓW I ROZWIJAJ SWÓJ KANAŁ!

Nie masz pomysłu na kolejny stream?

Wejdź na generator pomysłów i zaskocz swoich fanów!

Generator pomysłów