Pięć kroków do odpalenia Twojego pierwszego streama na Twitchu

Tak więc, zrobiłeś cały swój research na temat tego, jak zostać streamerem, masz pomysł na swój kanał i plan jego rozbudowy – nadszedł czas, aby wziąć się do roboty i rozpocząć streamowanie (hura!). W tym poradniku omówimy podstawowe zagadnienia konfiguracji krok po kroku.

Użyjemy Twitcha jako przykładu, ponieważ jest to aktualnie największa platforma dla streamerów. Niektóre kroki mogą się różnić w przypadku Youtube’a lub Facebook Gaming, ale ogólny kierunek pozostaje taki sam dla wszystkich platform. Więc bez zbędnych ceregieli, odpalmy Twój pierwszy stream na Twitchu.

Przewodnik krok po kroku do uruchomienia Twojego pierwszego streama na Twitchu

Krok I — utwórz konto

Jest to najbardziej oczywisty punkt wyjścia dla każdego, kto chce stać się rozpoznawalny. Więc wejdź na Twitcha i:

  • Przeczytaj Wytyczne dotyczące wspólnoty: serio, zrób to. Nauczysz się, jak uniknąć pewnych nieprzyjemnych problemów w przyszłości.
  • Utwórz konto: kliknij przycisk Zarejestruj się, wypełnij formularz i gotowe. Jeśli jednak robisz to na telefonie komórkowym, najpierw musisz pobrać aplikację Twitcha.
  • Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe: bez tego nie będziesz mógł streamować na Twitchu. Nie można tego zrobić wyłącznie za pomocą urządzenia mobilnego, więc zrób to z komputera. Pamiętaj, że do tego też będzie potrzebny telefon.

Krok II – wybierz i pobierz oprogramowania do transmisji

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa rodzaje enkoderów, które można wykorzystać do transmisji: sprzętowy i wykorzystujący oprogramowanie. Na początku korzystaj z enkodera wykorzystującego oprogramowanie. Są one łatwiejsze w użyciu i zazwyczaj bardziej przystępne cenowo. Dostępnych jest mnóstwo programów do transmisji, więc wybierz jeden z popularniejszych:

  • OBS Studio – darmowe oprogramowanie open-source, prawdopodobnie najpopularniejsze wśród początkujących streamerów.
  • Streamlabs OBS — do wyboru są bezpłatne i zaawansowane wersje, wiele funkcji ułatwiających dostosowanie kanału, ten program dostępny jest jednak tylko na Windowsa.
  • Twitch Studio – własne oprogramowanie do transmisji Twitcha, jest zintegrowane z Twitchem i zapewnia łatwy dostęp do funkcji dostosowywania, ale jego niewielką wadą jest to, że wciąż jest w otwartej becie – aczkolwiek to dobry wybór do Twojego pierwszego streama na Twitchu
  • XSplit – choć ma kilka darmowych funkcji, to jest zwykle wybierany przez nieco bardziej zaawansowanych twórców, którzy są skłonni za dodatkowe funkcje zapłacić
  • vMix – to zdecydowanie oprogramowanie dla prostreamerów. Łączy wiele zaawansowanych funkcji, streaming w 4K i doskonałą obsługę klienta. Zastanów się nad nim, kiedy będziesz gotowy przejść na zawodowstwo.

Krok III – sprawdź swój sprzęt

Twitch umożliwia streaming na wielu platformach gamingowych. Możesz streamować na Xboxie, PlayStation, smartfonie lub PC. Wszystkie te opcje są prawidłowe, jednak komputer zapewnia najszerszy wybór opcji dostosowywania dla Twojego kanału.

Chociaż nie potrzebujesz ekstremalnej konfiguracji komputera, aby odpalić swój pierwszy stream, nie oznacza to jednak, że możesz to zrobić na starym IBM-ie siedzącym od dziesięciu lat w piwnicy. Enkodowanie, streamowanie i jednoczesne granie w gry wymaga nowoczesnego procesora, który bez problemu poradzi sobie z wielozadaniowością, dlatego powinieneś celować w coś takiego, jak i5 lub coś lepszego, oraz w co najmniej 8 GB pamięci RAM. Chociaż transmitowanie nie wpływa na wydajność karty graficznej, a Twitch i tak nie obsługuje streamowania w 4K (ale YouTube już tak), więc technicznie każde GPU powinno dać radę, to pamiętaj, że nikt nie lubi oglądać pokazu slajdów, toteż rozważ przynajmniej takie ze średniej półki.

Krok IV — zdobądź dodatkowe gadżety do swojego pierwszego streama

Chociaż rozgrywka podczas streama zwykle zajmuje 90% ekranu, nie oznacza to, że samo transmitowanie gry załatwi sprawę. Streamowanie polega na tworzeniu społeczności i nawiązywaniu kontaktów między twórcami i widzami. Oznacza to, będziesz potrzebował przynajmniej podstawowego sprzętu, aby móc to zrobić.

  • Mikrofon – oczywiście, bez niego się nie obejdzie. Na sam początek Twojego pierwszego growego live streama, powinien wystarczyć mikrofon zintegrowany z gamingowym headsetem, ale, jeśli chcesz, aby ludzie słyszeli Cię wyraźnie i rozumieli, co mówisz, bez żadnych problemów, rozważ korzystania z oddzielnego mikrofonu już od samego początku.
  • Kamera — mimo, że jest całkowicie opcjonalna, zdecydowanie zalecamy jej zakup. Widzowie zostają na kanałach dla osobowości streamera i widzenie prawdziwej osoby, z jej mimiką twarzy, gestami i emocjami, uzupełnia całe to doświadczenie.
  • Oświetlenie — odpowiednie oświetlenie dookoła Twojego biurka pomoże widzom lepiej Cię widzieć, więc warto kupić jakieś softboxy LED.
  • Green screen – jeśli nie chcesz, aby ludzie widzieli tę stertę brudnych ubrań w rogu Twojego pokoju, green screen jest Twoim przyjacielem. Większość programów do transmisji nie powinna mieć problemu z jego wykrywaniem, więc korzystanie z niego jest bardzo proste.
  • Karta przechwytująca gry — nie jest tania, ale niezbędna, jeśli chcesz streamować grę konsolową za pośrednictwem komputera.

W żadnym razie nie jest to zamknięta i kompletna lista sprzętu, ale powinna być bardziej niż wystarczająca do Twojego pierwszego streama. Z czasem prawdopodobnie będziesz chciał eksperymentować z dodatkowymi funkcjami i gadżetami, aby wesprzeć Twój stream i go ulepszyć. Tak, jak w przypadku każdego hobby, tylko Ty możesz zadecydować, jak daleko w głąb tej króliczej nory jesteś skłonny wejść.

Krok V – odpicuj swój stream

Po ustawieniu i skonfigurowaniu oprogramowania, przed naciśnięciem przycisku “ROZPOCZNIJ TRANSMISJĘ”, rozważ jeszcze kilka dodatkowych rzeczy.

  • Skonfiguruj wszystkie niezbędne sceny przed pierwszym streamem – scena jest zasadniczo układem całej treści przesyłanej podczas Twojego streama. Sceny mogą obejmować dane wejściowe z urządzeń audio, animacji, gier, kamer i wielu innych. Jeśli planujesz przełączać się między treściami podczas Twojej sesji streamingowej, dobrze jest mieć różne sceny dla każdej z nich.
  • Ustaw ekran powitalny/o nadchodzącym starcie jako jedną ze scen – ten ekran poinformuje Twoich widzów, ile czasu pozostało do tego, aż rozpoczniesz transmisję na żywo. Jest to szczególnie przydatne w połączeniu z różnymi metodami wysyłania powiadomień.
  • Powiadom widzów, że streamujesz za pomocą powiadomień – mimo że Twitch automatycznie wysyła do subskrybentów powiadomienia, że prowadzisz transmisję, nie są to powiadomienia najszybsze i mogą dotrzeć do fanów z opóźnieniem. Istnieje wiele narzędzi i dodatków, których możesz użyć, aby poinformować ludzi, że streamujesz i zalecamy eksperymentowanie z nimi jako dodatek do własnego systemu powiadomień Twitcha.
  • Szukaj nakładek na stream — nakładki mogą być wykorzystywane do dostosowywania Twojego kanału i uatrakcyjniania go. Możesz znaleźć wiele stylów w sieci, zarówno bezpłatnych, jak i płatnych, więc szukaj śmiało!
  • Sprawdź rozszerzenia do Twitcha – są to interaktywne panele i nakładki, które mogą dać widzom możliwość podejrzenia na żywo Twoich statystyk z gry, dodawania reakcji, grania w mini-gry i wiele innych.
  • Wybierz właściwy dźwięk w tle — odtwarzanie muzyki chronionej prawami autorskimi podczas streamowania jest dużym NIE i może łatwo spowodować usunięcie treści z powodu DMCA. Możesz poczytać o tym, jaką muzykę wybrać w poradniku “Zagraj tę melodię właściwie”.
  • Skonfiguruj chatboty — te małe programy znacznie ułatwią zarządzanie moderacją czatu, wysyłanie prostych wiadomości powitalnych oraz ochronią Ciebie i Twoją społeczność przed spamerami wysyłającymi linki.

Stream na Twitchu – co dalej?

Kierunek, w który skierujesz swój kanał po Twoim pierwszym streamie na Twitchu, zależy całkowicie od Ciebie. Wchodź w interakcje z widownią, pielęgnuj silną społeczność, buduj relacje z innymi streamerami i ucz się, jak tylko możesz. W poniższych poradnikach nt. streamingu na pewno znajdziesz coś dla siebie:

Co najważniejsze – baw się dobrze, streamowanie to niesamowity sposób wyrażania siebie, więc rób to dalej i dalej bądź autentyczny!

ZDOBĄDŹ NAJLEPSZYCH SPONSORÓW I ROZWIJAJ SWÓJ KANAŁ!

Nie masz pomysłu na kolejny stream?

Wejdź na generator pomysłów i zaskocz swoich fanów!

Generator pomysłów